Her Gün 10 Dakika Mobilite
Fitness

Her Gün 10 Dakika Mobilite

Ayakta dururken ağırlığınızı hangi tarafa veriyorsunuz? Bilgisayarınız göz hizanızda mı? Mobilite egzersizlerini atlamamalı, kaslarınızı rahatlatmalısınız.

Talha Beşir

Dürüst olalım aramızdan birçok kişi esneme egzersizlerini gereksiz buluyor, ya da pas geçiyor. Esneme ve mobilite egzersizlerini düzenli olarak yapmayı denemeyenlerde psikolojik sebeplerini görebiliyoruz.  Daha fazla ağırlık kaldırmak varken neden oturduğum yerden egzersiz yapıyorum ki diyorlar.

Şundan emin olun, neredeyse herkeste kas dengesizlikleri bulunabilmektedir. Özellikle sedanter yaşam süren kişilerde buna bir de yetersiz hareketlilikten dolayı hareket açıklığı kısıtlılığı mevcuttur (range of motion). Çünkü bu tarz yaşam süren kişiler, yani dünyadaki birçok kişi, gün içinde çok fazla oturur ve vücudunu yeteri kadar farklı pozisyona sokamaz. Bu sorunun çözümü ise her gün yapacağınız 10 dakikalık mobilite egzersizlerinde.

Günlük, olağan, uzun süreli duruşlarımız kaslarda dengesizlik yaratır. Örneğin birçok insanın sol kalçası gergindir. Bu insanlar ayakta dururken kalçasını sağa kaydırarak ayakta durur. Hem de farkında olmadan. Aynı şekilde bilgisayar ekranına uzun süre bakmak (hele de ekran göz hizanızda değilse) "forward head" sıkıntısını yaşamanıza neden olur. Bu olguların hepsi postürünüzü bozar. Postürünüz bozulmaya başladığında da domino etkisiyle fiziksel anlamda tüm sağlığınızı etkiler.

 

Rahat Kas, Güçlü Kastır

Mobilite egzersizleri fitness performansınız için de elzemdir. Rahat, sıkışmamış kas güçlü kastır. Kaslarınızı yıprattıktan sonra mutlaka esneme ya da mobilite egzersizleriyle onları rahatlatmalısınız. Bu tarz çalışmalara bir kez alışıp faydalarını görmeye başladığınızda zaten bir süre sonra onlardan vazgeçemeyeceksiniz. Günlük hayatınızdaki hareketsizliğinizin olumsuz etkilerini fitness antrenmanlarıyla ve 10 dakikalık mobilite egzersizleriyle minimuma indirgeyebilirsiniz. 

Düzenli uyku ve düzenli beslenme ile birlikte mobilite egzersizleriyle vücut yorgunluğunuz azalır ve bir sonraki antrenmanlarınızda kaldıracağınız ağırlık da artacaktır. Bunun garantisini verebilirim. Sadece ağırlık antrenmanlarında değil, koşu ve yüzme gibi performans sporlarında da fark edilir gelişmeler yaratabilirsiniz. 

Mobilite egzersizlerinin (evet günde sadece 10 dakika yapılsa bile) faydaları ağrılarınızı ortadan kaldırabilir, kaldırdığınız ağırlıkların artmasını sağlayabilir, hareket açıklığınızı artırır ve belki de hepsinden önemlisi psikolojinize de iyi gelir. Bu durumu "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." sözüyle ilişkilendirebiliriz. Vücudunuz formdaysa, kaslarınızın rahatı yerindeyse ve ağrılarınız azsa psikolojik olarak da iyi hissedersiniz.

Sonuç olarak hangi sporla ilgileniyor olursanız olun, sadece antrenman günlerinde antrenmandan sonra değil her gün 10 dakikanızı mobilite egzersizlerine ayırmanız kısa bir sürenin ardından belirgin farklar yaratabilecektir. Spor performansınız artacak, daha iyi hissedeceksiniz ve emin olun buna alışacaksınız.

Çeviriden kaynaklanabilecek yanlış anlaşılmalar olabileceğinden, fayda görebileceğiniz 3 mobilite egzersizlerini İngilizce olarak listeliyorum. Antrenörünüzden ısrarla isteyiniz: Leg swings, Dumbbell uppercuts, Push-up with rotation.

HER YERDE UYGULAYABİLECEĞİNİZ 5 ESNEME EGZERSİZİ

talha

 

İZLE
#BenimAntrenörüm: 2. Hafta
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası