Geleceğin hayallerini inşa etmek
Moda

Geleceğin hayallerini inşa etmek

Gelişen teknoloji ve endüstriyel süreçler iyi tasarımın değerini artırıyor. Vakkorama’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Ora-ïto markasının yaratıcısı Ito Morabito tasarımda bugünü ve geleceği konuştuk.

Adım Japon değil Hint orijinli

Markam Ora-ïto’nun Ito’su ilk adım. Japonca gibi tınlasa da Hint orijinli bir isim ve “hayal gücünü inşa et” anlamını taşıyor. Tasarım felsefeme yansımasıysa zıt gibi görünen sadelik ve giriftliği buluşturan “simplexity” biçiminde. Zahmeti hissettiren ürünler tasarlamaktan hoşlanmıyorum. Bir bakışta olabildiğince basit görünen, aslında son derece gelişmiş ürünler tasarlıyorum. Sadelik ve karmaşıklık aynı gövdede buluşuyor.

Hem yakın hem de uzak

Aslına bakarsanız telefonum dışında, teknolojiyle aram pek yok. İşimde teknolojiyle çok fazla iç içeyim. Üç boyutlu tasarım ve modelleme yapıyorum. Günlük hayatımdaysa teknolojiden biraz olsun uzak durmayı seviyorum. Asla vazgeçemeyeceğim tasarımsa kesinlikle akıllı telefonum. O olmasa ne yaparım bilmiyorum, elim ayağım gibi oldu.

Oyunun kuralları değişecek mi?

3 boyutlu baskı (3D printing) tasarım dünyasında kuralları değiştirmeye başladı bile. Müziği düşünün; kısa zaman öncesine kadar CD’ler her yerdeydi, şimdiyse her şey dijital. Tasarımda da böyle. Şu anda çok büyük bir etkisi yokmuş gibi görünebilir; yeni bir teknoloji, ürünler maliyetli ve doğrudan satış çok yaygın değil. Yine de prototip yaratmak ve ürün üzerinde denemeler yapmak için çok faydalı bir araç. Bence bir devrim. Birkaç yıl içinde çok yaygınlaşacak, belki her evde olacak, çocuklar oyuncaklarını kendileri yapacaklar.

Favori teknolojim

Instagram’a bayılıyorum. Bence iletişim kurmanın en enteresan yollarından biri çünkü görsellik ön planda, Yazılı içerik paylaşımında birçok sosyal platform var ama Instagram bence hepsinden iyi. Fotoğraflar ve videolarla iletişim kurmak gerçekten harika.

Tasarım dünyayı değiştirmeyecek

Bence dünyayı tasarım değil, bilim değiştirecek. Ama tasarım dünyayı kolaylaştıracak, daha faydalı yapacak.

Özel koleksiyon satışta

Tasarımcı Ito Morabito daha önce Louis Vuitton, Apple, Christofle gibi prestijli markalar için kapsül koleksiyonlar hazırladı.

Son olarak modern tasarım harikası teknolojik ürünlerden oluşan Ora-ïto koleksiyonunu Paris’in ünlü konsept mağazası Colette’te tanıttı.

Bu özel koleksiyon Türkiye’de ilk kez Vakkorama mağazalarında satışa sunuldu.

Vakkoama

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası