Kalistenik Egzersiz
Fitness

Spor Salonu Gerektirmeyen Vücut Ağırlığı Egzersizi Kalistenik Nedir? Nasıl Başlanır?

Vücut ağırlığı egzersizlerini optimize etmek, zindeliğin zirvesine ulaşmanın en akıllıca yolu - ve aynı zamanda havalı. Kalistenik egzersizler ile vücut ağırlığınızı kullanarak güçlenebilir ve esneklik kazanabilirsiniz. En temel ve iyi kalistenik egzersizleriyle birlikte inceliyoruz.

Kuzey Londra'daki bir parkta, şimdiye kadar gördüğüm en şaşırtıcı fiziksel ustalık gösterilerine ev sahipliği yapan bir jimnastik alanı var. Giriş ücreti yok, puanlama sistemi yok, sadece çubuklar ve zincirler var. Boşken çok sıkıcı bir oyun alanına benziyor; doluyken ise Romalı gladyatörlerin aslanlarla karşılaşmadan önce ısınması gibi.

Haftada en az bir kez (bence) en iyi kalistenik egzersiz için oraya gidiyorum. Basitçe söylemek gerekirse, egzersiz yapmak için kendi vücut ağırlığınızı kullandığınız bir antrenman ama gerçekte çok daha fazlası. Bu bir sahne: spor salonundan daha çok, arkadaşlık var, gösteriş var ve insan potansiyelinin kutlanması var.

kalistenik egzersizler

Kalistenik formda kalmanın havalı bir yolu

Jimnastik öğretmeni Mikey Holes, spor salonu üyeliğine para ödemek istemediği için vücut ağırlığını kullanmaya başladı ama kısa sürede yerçekimiyle alay edilen ve gücün insan kapasitesinin ötesine geçtiği ileri hareketleri öğrenmeye kendini kaptırdı.

Holes, "Spor salonunda mesele halterinize beş kilo daha eklemektir ama jimnastikte beceri kazanımı söz konusudur," diyor. "İnsanlar bir beceri için çalışmaya yatırım yapıyorlar ve aynı yolculuktalar. Ve havalı görünüyor."

Barfiks benim antrenmanımın kalbi gibi. Barfikslerimle gülünç ve utanç verici bir şekilde gurur duyuyorum. Geniş tutuşlu 10 barfiks setini makul ölçüde iyi bir şekilde yapabilmem biraz zaman aldı ve her seferinde bana bir tür izci tarzı başarı rozeti verilmesini bekliyorum.

Kaykay gibi, elde edilecek birçok beceri var. Her iki eliniz de barın üzerindeyken kendinizi yatay olarak yere doğru tuttuğunuz "Human Flag" (İnsan Bayrağı) var, tıpkı rüzgarda savrulan bir bayrak gibi ve bar da bayrak direği gibi. Bir barfiksin barın üzerinde havaya doğru uzatıldığı Muscle-Up var. Ancak gerçek Jimnastik Kara Kuşağı için Holes, bir de "Planche" olduğunu söylüyor.

"Planche insanların peşinden koştuğu çok zor bir hareket. Şınav pozisyonundasınız ama ayaklarınız ve vücudunuz yerden havaya kaldırılıyor. Denge unsuru oldukça kolay ama güç unsuru çok büyük." Planche, Adam Sandler'ın Zohan rolünde yaptığı elleri kullanmadan şınav çekme hareketine ruhsal açıdan son derece yakın - sadece özel efektler olmadan.

kalistenik egzersizler

Her şey negatifin içine girmekle ilgili

Bu becerileri öğrenmenin kolay ve kestirme yolu, kolay ve kestirme bir yol olmadığını kabul etmek. Örneğin benim hedefim amuda kalkma konusunda ustalaşmak. Bir paten hareketi gibi, bu da her seferinde yaklaşık 15 dakika olmak üzere haftada iki ila beş pratik seansı gerektirecektir. "10 saniye tutarlı bir şekilde amuda kalkmak yaklaşık üç ayımı aldı. Kafanızı gerçekten uzun süre duvara vurmanız gerekiyor, bu uzun vadeli bir taahhüt. İlerleme bazen o kadar da doğrusal değil. Yöntemler işe yarayacaktır, ancak ilerleme her hafta yüzde 0,1 olabilir."

Daha fazla güce dayalı tekniklerin çoğuna başlamanın yolu negatif versiyondan geçer. Barfiks çekmek için barfiksin en üst pozisyonuna tırmanır ve kontrol altında kendinizi aşağı indirirsiniz. Tekrarlanan negatif barfiksler sonunda tam harekete ulaşmanızı sağlar. Neredeyse her jimnastik güç testi için bir negatif vardır.

kalistenik egzersizler

En zorlu manevralardan bazıları gerçek bir risk unsuru içerir. Genellikle amuda kalkma hareketleri, yaz aylarında bir İngiliz parkının kuru toprağının üzerindeki yüksek yüzeylerde gerçekleştirilir. Gerçek risk ya da potansiyel yaralanma hissi içeren herhangi bir beceride ustalaşmanın anahtarı, görevi güvenli bir şekilde nasıl “terk edeceğini” öğrenmektir. Holes şöyle diyor: "Riskli şeyler yapmayı seviyorum, iyi görünüyor. Önce kaçış pratiği yapmalısınız. Bu tıpkı bir rampada paten kaymaya benzer, düşmeden önce rampanın nasıl olduğunu hissetmek için dizlerinizin üzerinde kayabilirsiniz. Nasıl kurtulacağınızı öğrenmeden önce asla bir şeye bağlanmak istemezsiniz. Amuda kalkan insanlar her zaman sırt üstü düşeceklerinden endişe ederler, bu yüzden nasıl takla atacaklarını öğrenmeleri gerekir."

Nereden başlamalı

Holes, jimnastiğe kademeli bir giriş yapılmasını öneriyor. Kalabalık bir park alanında erkekler ve kadınlar İnsan Bayrakları ve Planch hareketleri yaparken göz korkutucu görünebilir, ancak sağlam bir başlangıç yeri vücudu canlandırabilir ve inanılmaz zaferlere giden yolculuğunuzda ilk adım olabilir.

O Avustralya barfiksiyle başlamanızı öneriyor - elleriniz alçak bir barın üzerinde, ayaklarınız yerde ve vücudunuz açılı olacak şekilde - en az beş tekrar veya daha fazlasını yapın. Üç set ile başlayın. Bu üst vücut için bir çekme egzersizidir.

Bazı yükseltilmiş şınavlar için de aynı set ve tekrar modelini öneriyor. Yerde şınav çekmek çok zor geliyorsa, ellerinizi daha yüksek bir yüzeye koyabilirsiniz ve ağırlık açıyla birlikte azalır. Bu, antrenmanınızın itme unsurunu halleder.

Son olarak, vücut ağırlığıyla squat - dizinizi bükerek arka tarafınızı yere doğru indirin. Birkaç set split squat yapın - bir bacağınızı arkanıza kaldırıp ayağınızın üst kısmını bir bankın üzerine koyarken diğer bacağınızı aşağı doğru eğin.

kalistenik egzersizler

Jason Statham ve Chris Hemsworth gibi yıldızlar fitness ve kas geliştirme için jimnastik hareketlerini kullanarak vücudunuzu ağırlıklar olmadan ne kadar şekillendirebileceğinizi gösteriyor.

Bir yaz geleneği olarak açık alanlardaki erkeklerin çoğu üstsüz egzersiz yapıyor. Kişisel olarak kendimi rahat hissettiğim kültürün bir parçası değil ama bu hareketlerde temel narsisizmin ötesine geçen bir insan heykeli unsuru olduğunu görüyorum. Ayrıca, biraz basit narsisizmin nesi yanlış? Bu yaz kendinizi bir jimnastik antrenmanına götürerek ağırlığınızı koymaya başlayın, söz veriyorum hoş bir şekilde bağımlısı olacaksınız.

Mikey Holes Instagram Hesabi: @cali_strength_uk

BU ICERIK İLK OLARAK BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR

İZLE
#BenimAntrenörüm: 2. Hafta
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası