Fitness sırlarıyla İlker Kızmaz
Fitness

Fitness sırlarıyla İlker Kızmaz

Benim Adım Gültepe dizisinin jönü İlker Kızmaz yoğun temposu arasında fitness sırlarını bizimle paylaştı.

Motivasyon önemli

Bence sporda en önemli şey motivasyon. Ben bunu arkadaşlarımdan ediniyorum. Çevremdeki çoğu kişi bu işle profesyonel olarak uğraşan insanlar ve spor benim için onlarla bir arada olma fırsatı. Bu da egzersizleri benim açımdan zevkli bir hale dönüştürüyor.

İdeal saatim 12:00 öncesi

Haftanın beş günü spor yapıyorum ve bunun için kesinlikle 12:00’den önceki saatleri tercih ediyorum. Çünkü bu iş öğleden sonraya kaldı mı kendimde o enerjiyi bulamayabiliyorum. Tavsiyem, herkesin erken saatlerde spor yapması. Böylece günün geri kalanını kafanız rahat geçirirsiniz.

Her sabah müsli yemiyorum

Sabahları yağsız sütle müsli ya da yulaf ezmesi yiyorum. Öğlen et ya da tavuk ızgara ağırlıklı beslenip akşamları pilav, makarna ve ekmek olmadan salatayla et, tavuk veya balık tüketiyorum. Ancak elbette bu her zaman böyle sürüp gitmiyor. Kendinizi yemek konusunda ne kadar sınırlarsanız o kadar mutsuz olursunuz. Her sabah müsli yemiyorum, yağlı ballı kahvaltılar yaptığım da oluyor ancak gün içindeki diğer öğünleri daha hafif geçiştirerek beslenmemi dengeliyorum. Bence anahtar nokta tam da bu; dengelemek!

Protein diyetini denedim

TRT için çektiğimiz bir dizi vardı ve o rol için yapılı bir polisi oynamam gerekiyordu. O dönem protein diyetine başladım. Süt, peynir ve yoğurdu hayatımdan çıkarıp sadece kurutulmuş meyvelerle et ve tavuk tükettim. Üç ay bu şekilde beslendikten sonra vücudumda inanılmaz şeyler oldu, yağ diye bir şey kalmadı. Tabii aynı zamanda idman da yapıyordum. Vücudumun aldığı şekli size anlatamam. Çok gerilediğinizi düşündüğünüz zamanlarda ya da uzun süre spordan uzak kaldığınızda deneyebilirsiniz.

En etkili bulduğum antrenman Thor

Vücudumun şişmesini istiyorsam Thor antrenmanını uyguluyorum. 5 set, 5 hareket, 5 tekrar. Yaptığım hareketler hangi kas grubunu şişirmek istediğime göre değişiyor ancak genelde şu hareketleri uyguluyorum. 5 set bench press, 5 set ağırlık yeleği giyerek barfiks, 5 set ağırlık yeleği giyerek bench dips, 5 set Arnold press, 5 set ağırlıklı squat. Bir ay bu şekilde devam edip diğer ay başka kas gruplarını dahil ederek üç ay süren bir idman programı bu. Kütle kazanmak istediğimde en etkili bulduğum program bu. Ancak mevcut kilomu korumak istiyorsam crossfit yapıyorum.

Toza karşıyım

Protein tozu takviyesi kullanmıyorum. Gün içinde almam gereken 150 - 200 gram miktarındaki proteini doğal yollardan almayı tercih ediyorum. 2009’dan beri 75 kiloyu geçmedim. Çünkü doğal besleniyorum ve vücudumda yapay kas yok. Fit görünmek daha önemli benim için.

Röportajın tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Eylül sayısında ve GQ Türkiye iPhone / iPad edisyonunda...

İZLE
UYSALLAR GQ HYPE'TA
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası