İstanbul nefes alıyor

Sokağın müzikle dansına geri sayım başladı. Serkan Çağrı’nın sanat direktörlüğünü üstlendiği 4. Uluslararası Klarnet Festivali, 10 - 20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

14 Ağustos 2015

İstanbul nefes alıyor

3 yıldır müzikseverler tarafından büyük bir ilgiyle takip edilen Uluslararası Klarnet Festivali bu sene de İstanbul’a nefes verecek. 10  -20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Uluslararası Klarnet Festivali dünyaca ünlü müzisyenleri buluşturacak.

Festivalin sanat direktörlüğünü üstlenen başarılı klarnetçi Serkan Çağrı "Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Uluslararası Klarnet Festivali'ni dünyaya nefes veren bir festival olarak tasarladık. Klarnetin başrolde olduğu, fakat müziğin tüm renklerine açık olan bir festival düzenleyeceğiz. Festival coşkusu, konser salonlarından taşarak şehrin her yerine yayılacak. Vapurlardan meydanlara, metro istasyonlarından havalimanlarına kadar müzik şehre, İstanbullulara nefes verecek." açıklamalarıyla festivalin müjdesini müzikseverlere verdi.

Festivalde bu yılın sürpriz isimleri arasında; Yunanistan’ın yaşayan efsanelerinden ünlü sanatçısı George Dalaras, Türk müziğinin dünyadaki temsilcisi klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, jazz ve gypsy müziğinin karışımıyla damaklarda muhteşem bir lezzet bırakan NY Gypsy All Stars, Hindistan’ın canlı performanslarıyla tüm dünyada vazgeçilmez bir yere sahip olan perküsyon üstadı Trilok Gurtu, çağdaş Türk müziğinin önde gelen isimlerinden piyanist Tuluğ Tırpan, BBC tarafından verilen “R3 Awards for World Music” ödülüne sahip olan ve Bulgaristan’ın tanıtım yüzü olmaya layık görülen değerli isim Ivo Papazov ve Trakia Band, Klezmer müziğini caz motifleriyle yorumlayan The Dakota Jim Band, Arap dünyasının sevincini ve kederini İstanbul’a taşıyacak olan genç klarnetist Ghassan Abu Haltam ve Umman Roman Trio, klezmer ile gypsy jazz müziğinden etkilenerek yola çıkan ve altı farklı kültürü altı farklı ülkeden müzisyen ile bir araya getiren Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra yer alıyor.

Festivalin gelenekselleşen etkinliklerinde "Ustaya Saygı" bölümünde bu sene Türkiye’nin en önemli değerlerinden, 1999’da aramızdan ayrılan besteci, söz yazarı ve rock müziği sanatçısı, Barış Manço anılacak.

4. Uluslararası Klarnet Festivali biletleri