Sziget: Bir hafta tam pansiyon festival
Dergi Konuları

Sziget: Bir hafta tam pansiyon festival

Avrupa'nın en gözde festivallerinden Sziget bu yıl 10-17 Ağıstos tarihlerinde gerçekleşecek! Bu muhteşem deneyimi bir de bizzat yaşayan birinden dinlemeye ne dersiniz?

2011 yılında Sziget Festivali’ne gittiğimde, (sıfırıncı gün dahil) sekiz gün boyunca birkaç sefer hariç hiç festival alanından çıkmamıştım. Her gecenin sonunda hep birlikte çadırlarımıza dağılıyorduk; güneş aydınlandıktan birkaç saat sonrasına kadar müzik devam ediyordu. Sessizliğin hakim olduğu bir ya da iki saat ancak vardı. Yeni güne uyanıp da kafanızı dışarı uzattığınızda her şey çoktan başlamış oluyordu. İşin güzel yanı, bizim 10.000 kişiyle yaptığımız bir festivalde yaşadığımız onca sorunu göz önüne alırsanız, yarım milyon insan neredeyse hiç sorun yaşamadan bir hafta boyunca gül gibi yaşıyor.

Toplamda 55 sahneden yüzlerce grup ve müzisyen geçti. O sahneden bu sahneye koşarken bazen konseri kaçırdık, bazen ise, başımıza öyle olaylar geldi ki… Konsere hiç gidemedik. Bir hafta boyunca yaklaşık yarım milyon insanın girip çıktığı, şehrin orta yerinde, fakat şehirden ayrı bir adacık, Sziget. Siz onu Osmanlı Dönemi’nde Macaristan’ın ele geçirildiği Zigetvar Seferi’nden biliyor olabilirsiniz. O topraklar üzerinde 22 yıldır Avrupa’nın en büyük müzik festivali düzenleniyor.

Sziget Festivali, sadece müzik ve eğlence anlamında değil, kültür turizmi ve sosyal anlamda da çok önemli bir festival. Festival süresince, festival alanında düzenlenen onlarca atölye çalışması ve eğitim, sivil toplum kuruluşlarının açtıkları çadırlarda yaptıkları bilinçlendirme toplantıları ve öğretici faaliyetler de var.

Bunların üzerine, hayatımda gördüğüm en güzel uygulamalardan bir tanesi olan bir (bilet) bileklik var. Bu bilekliği satın aldığınız zaman, iki (veya bir) hafta boyunca tüm toplu taşıma araçlarına ücretsiz binersiniz, şehirdeki anlaşmalı havuz, banyo ve hamamlara ücretsiz veya indirimli girersiniz (bunun faydasını gittiğinizde çok iyi anlayacaksınız), dahası onlarca müze, galeri ve kuruma yine ücretsiz veya indirimli girebilirsiniz.

Budapeşte Belediyesi (bizde yapılanın aksine) şehirlerine Avrupa’nın her yanından gelen insanları festival alanına hapsetmek yerine, her fırsatta çıkıp şehri gezsinler, kültür turizmine katkı sağlasınlar diye onlara böyle güzel imkanlar sunuyor.

Gelelim bu senenin festivaline, duyduğuma göre festival her geçen yıl çok daha gelişmiş ve her yıl yeni şeyler eklemiş. Bu sene neler yaşanacağını ve sosyal etkinliklerin hayatımıza neler katacağını çok merak ediyorum.

İZLE
Az Nota ve Sözle Çok Duygu Vermek: Evrencan Gündüz
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası