Krav Maga: Bir dövüş koreografisi
Fitness

Krav Maga: Bir dövüş koreografisi

Dövüşçü ve Krav Maga La’in kurucusu Roy Elghanayan, bu vahşi sanatın ayrıntılarını anlatıyor.

Krav Maga bir yakın dövüş tekniği. Her ne kadar dövüş sanatı olarak adlandırılsa da bu işin uzmanları ona sadece “dövüş koreografisi” diyor. Bu vahşi tekniğin babası olarak bilinen Emrich “Imi” Lichtenfeld, birçok spor dalındaki uzmanlığının ardından 1940’lı yıllarda saldırılara karşı savunma, dövüş ve İngiliz polislerinin halen kullandığı bıçaklama tekniklerini geliştirerek Krav Maga’nın temellerini atmış.

Krav Maga’da amaç kavga etmek değil, insan vücudunun kolay yaralanan bölgelerine saldırıda bulunup karşıdakini etkisiz hale getirerek kendini savunmak. Muay Thai, Jiu Jitsu, Ninjutsu, Kenjutsu ve Aikido gibi birçok dövüş ve spor disiplininin birleştiği Krav Maga’da dövüş tekniklerini bilmekten çok, “farkındalığınızın” gelişmesi önemli. Krav Maga’da uzman olabilirsiniz ama en basit bir sokak saldırısına farkındalığınızı kaybetmiş halde yakalanırsanız dayak yemeniz kaçınılmaz olabilir. Krav Maga’da karşınızdakinin kontra atak yapmasını engellemek, hızlılık ve çeviklik en büyük silahınız. Detayları şampiyon Krav Maga’cı Roy Elghanayan anlattı.

Havalı değil etkili

Krav Maga, İsrail askeri birimleri tarafından geliştirilmiş savunma ve hayatta kalma sanatı. Vücudun basit noktaları göz önünde bulundurularak gözler, boğaz, kasık, burun gibi en kolay zarar alacak noktalara saldırıda bulunulur. Diğer savunma sanatları ve dövüş sporlarından farkı da burada. Krav Maga’da vuruş ve saldırı hareketleri diğer sporlardaki gibi havalı değildir. Amaç dövüşmek değil. karşınızdakini etkisiz hale getirip kaçmak. Bu yüzden zayıf noktalara karşı belirlediğiniz hareketi hızlıca ve en etkin şekilde gerçekleştirirsiniz.

Aç karnına dövüşülmez

Sürekli değiştirdiğim bir diyet programım var. Şu aralar protein odaklı besleniyorum. Günde beş öğün yemek yiyorum. Ayrıca protein ve karbonhidrat ağırlıklı besinleri tercih ettiğim, sadece akşam yemekleri için bir diyet planım da var. Her gün mutlaka çalışma programım da var. Ayrıca kondisyon ve güç geliştirmeye bağlı programları seçiyorum ve kardiyo yapıyorum.

Reflekssiz güç, güç değildir

Güç tabii ki gerekli ama sizi asıl hayatta tutacak şey, reflekslerinizin hızlı olmasıdır. Krav Maga’ya yeni başlayacaklara haftanın iki günü mutlaka profesyonel bir eğitmenle çalışmalarını öneriyorum. Zinde ve güçlü olmak için doğru beslenmeleri de önemli. Fitness ise hayatlarının bir parçası olmalı.

Stil burada da önemli

Savunma sanatlarındaki bilgimin katkısı çok oldu, Krav Maga’da kendi tarzımı belirlememi sağladılar. Ders verirken de sürekli yeni bir şeyler öğrenip hareketlerimi buna göre güncelliyorum ya da yeniliyorum. Kendi stilinizi ortaya çıkarmak için hepsinden bir şeyler bilmeniz ve deneyimlemeniz önemli.

Her şeyin başı disiplin

Krav Maga’yı kimden öğrendiğiniz, çalışma düzeniniz ve en önemlisi ne kadar istekli ve disiplinli olduğunuz mühim. Eğer istekliyseniz, kendi sınırlarınızı zorlamak sizi heyecanlandırıyorsa, disiplinli bir çalışmayla kendinizi savunmaya başlarsınız. Bu tarz dövüş sanatlarını öğrenirken kendinizi savunma isteğiniz sizi asıl kamçılayan olgudur. Ne zaman ki bu istek hayatınızın bir parçası haline gelir, o zaman işin yarısını başarmış sayılırsınız.

Panik, hata doğurur

Saldırı ya da kavga gibi savunma gerektiren durumlarda genellikle insanlar panikler, donakalır veya kaçmaya çalışır. Bu da birbiri ardına yapılan hataları beraberinde getirir. Bir diğer yanlış da vücudun iri kısımlarına saldırmak olacaktır. Karşınızdaki insanın darbe eşiğini bilemezsiniz. Siz canının acıyacağını düşünürken, o bunu hissetmeyebilir de. Biliyorum, söylemesi kolay ama bu tip durumlarda mümkün olduğunca sakin davranmaya çalışın. Her zaman kasıklar, burun, boğaz gibi kolay bölgelere yönelin.

Online eğitim yolda

Jessica Chastain, Nikole Rubyn, Christian Serratos, Peter Gallagher gibi Hollywood ünlüleri ve güreşçi Shad Gaspard benden ders alan ünlüler arasında aklıma ilk gelen isimler. Birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyemem, hepsiyle çalışmak eğlenceliydi. Çok sıkı ve disiplinliler, iyi bir öğrencide aradığım özellik de budur. Krav Maga LA’e gelme şansı olmayanlar ya da dersleri yurtdışından takip etmek isteyenler için kravmagala.com web sitemden aylık üyelikle indirilebilecek, çalışma programları içeren videolar hazırlıyoruz.

Dayak yemekten sıkılınca

Krav Maga, Jiu Jitsu ve diğer dövüş sporlarına merakım 1990-92 yıllarında New York’ta judo eğitimi alırken. ailemle birlikte İsrail’e yerleşmemizle başladı. Dövüş sporlarıyla vücudum ve reflekslerimin yanı sıra ders notlarım da iyileşmeye başladı. Böylece bağımlılığım da gittikçe arttı. Ama asıl nedeni sorarsanız, söyleyebileceğim tek şey, okulda çok dayak yediğim gerçeğidir. Çok okul değiştirdiğim için hep “yeni öğrenci” oldum ve benden büyükler düzenli olarak bana bulaşırdı. Bir noktada dayak yemek yerine kendimi nasıl savunmam gerektiğini öğrenmeye karar verdim.

Krav Maga dersi alabileceğiniz merkezler

WKMA İstanbul: World Krav Maga Association’ın (WKMA) İstanbul temsilcisi olan merkezin başında Can Höcük var. Birçok kurum ve sivile ders veriliyor. Seviyenize göre özel ya da toplu eğitim almanız mümkün. kravmagaturkiye.com

Krav Magen Türkiye: İsrailli eğitmen Avi Avisadon ve İbrahim Tokgöz öncülüğünde yürütülen Krav Maga eğitimlerinde başlangıç ve ileri düzey seviyelerine göre farklı dersler bulunuyor. kravmagentr.com

Krav Maga Security Academy: Güvenlik koruma hizmetlerinin bir parçası olan savunma eğitimleri yönünde mesleki eğitimler veren merkez, Bülent Çetin yönetiminde dersler veriyor. kravmaga.com.tr

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası