Google zirvesinden notlar
Teknoloji

Google zirvesinden notlar

15 Mayıs'ta Moscone Center, San Francisco'da düzenlenen Google I/O konferansından sayısız yeniliğin haberi geldi.

Google San Francisco'da düzenlediği I/O konferansında sadece Google Glass ile sınırlı kalmayan birçok yeniliğin haberini verdi. Özellikle Android kullanıcılarını sevindirecek yenilikler Google'da büyük bir değişim hareketinin başladına işaret ediyor.

Zirvede açıklanan yeni Google hizmetleri ve ürünleri hem mobil kullanıcıları hem de bilgisayar başındakileri mutlu edecek.

Yeni baştan Google Maps

Google Maps direktörü Daniel Graf uzun süredir yepyeni bir arayüzle kullanıcıya sunulacağı konuşulan Google Maps hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Google Maps tablet kullanıcılarına yeni deneyimler sunacak şekilde yenilendi. Ayrıca Zagat listeleri entegrasyonu ve çok daha fazlası da artık Maps'in standart özellikleri arasında.

Google Earth ve Street View özelliklerini Maps'e entegre eden Google artık muhteşem detaylara sahip imajlarla destekleniyor. Aynı zamanda kullanıcılar tarafından çekilen fotoğraflar da yazılıma yüklenebiliyor. Bu da görsel kalitenin bir basamak daha yukarı çekilmesi anlamına geliyor. Maps'e gelen yenilikler bunlarla da sınırlı değil. Kullanıcının yaptığı aramaların sonucu olarak kişiye özel bir harita oluşturmak mümkün.

Yenilenen yazılımla trafiğin durumuna göre gitmek istediğiniz noktaya daha kolay ve hızlı erişebileceğiniz alternatifleri yanyana görebiliyor, istediğinizi seçebiliyorsunuz. 

Yenilenen arayüzüyle Google+ 

Zirvede en çok yankı uyandıran gelişmelerden bir tanesi de Google+ oldu. Tam 41 yeni özelliği barındıran bir platform haline gelen Google+ daha büyük fotoğrafla destekleniyor.

Ayrıca sütun benzeri bir arayüz eklenen sosyal paylaşım platformu Auto Awesome uygulaması sayesinde artık yüklediğiniz fotoğraf albümlerinden GIF formatında animasyonlar üretebiliyor. Auto Backup akıllı telefonlarla çekilen fotoğrafları anında yedekliyor, Auto Enhance fotoğrafların satürasyon ve renk ayarlarını optimum seviyeye göre düzeltiyor.

Hangouts'la tanışın

Web, Android ve iOS üzerinde kullanılabilen bir uygulama olarak tanıtılan Hangouts bir mesajlaşma hizmeti. Farklı cihazlar arasında metin mesajları gönderilebilmesini sağlayan uygulamayla 10 kişiye kadar videolu görüşmeler başlatmak da mümkün. Ayrıca rehberde yer alan kullanıcılardan en fazla mesajlaştıklarınız en başta listeleniyor. Hangouts sadece metin mesajları yoluyla değil, fotoğraf ve video ile de iletişim kurulmasına olanak sağlıyor.Google Play'e özel hizmetler

Zirvede Android ürün yönetimi ikinci başkanı Hugo Barra, iOS ve Android'e özel Google Play Game Services'e dair önemli açıklamalar yaptı. İşte yeni üç özellik:

Cloud Save: Farklı cihazlarda üzerinde oyun oynayan kullanıcılar Cloud Save sayesinde oynamakta oldukları oyunu yarıda bırakıp kaldıkları yerden devam edebilecekler. 

"Achievements" ve "Leaderboards" kategorizasyonu: Zirvede duyurulan Game Services oyun içerisinde elde edilen statüler baz alarak başarı ve liderlik listeleri oluşturuyor. Bu listeler yardımıyla oyuncuların oyuna daha fazla dahil olmasını sağlanacak.

Google Racer: Yeni uygulama sayesinde tablet, akıllı telefon ve farklı cihazlar arasında oyunu kaybetmeden geçiş sağlanabilecek.

Spotify'a rakip bir müzik platformu

Google, uzun zamandır konuşulan müzik dinleme ve paylaşım platformu Google Play Music All Access'i de konferans kapsamında duyurdu. Hakkında, Spotify'a rakip olacağı yönünde fikirlerin dile getirildiği servise 9.99 dolara abone olmak mümkün.

Google'ın Music All Access için hangi plak şirketleriyle anlaştığı açıklanmadı fakat bu şirketlerin Universal Music Group ve Sony Music Entertainment olması kuvvetle muhtemel. İlk başta sadece Amerika'da bulunan kullanıcıların yararlanabileceği hizmet ilerleyen süreçte farklı ülkelerde de kullanıma açılacak.

Google Play ile eğitime destek

Zirvede konuşulan bir diğer konu Google Play for Education aslında öğrenciler ve öğretmenler için özel olarak tasarlanmış, eğitim içerikli bir uygulama mağazası. 

Öğretmenler, ders sırasında tüm öğrencilerine kullandıkları tabletler sayesinde uygulama gönderebilecek veya toplu lisans satın alabilecekler. Google Play for Education, sonbaharda hizmete açılacak.

TouchWiz'den arınmış bir Samsung Galaxy S4

TouchWiz arabirimi ve Samsung'un eklediği uygulamaları sevmiyorsanız Google'ın bulduğu çözüm hoşunuza gidebilir. Tamamen Android temelli çalışabilen hale getirilen Galaxy S4 bu haliyle çalışmala prensibi bakımından Google'ın kendi telefonu Nexus'a oldukça benziyor. 

26 Haziran'dan itibaren AT&T ve T-Mobile kullanıcılarının 649 dolar karşılığında sahip olabileceği yeni Galaxy S4 standart 16 GB büyüklüğünde depolama alanına sahip olacak.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Galaxy S4 görücüye çıktı

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası