iOS mu, Android mi, Windows mu?
Teknoloji

iOS mu, Android mi, Windows mu?

Mobil dünyanın üç büyükleri yeni işletim sistemlerini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyorlar. Peki yeni nesil mobil sistemlerden hangisi size göre?

Cep telefonları sadece arama yapmayı bırakalı çok oldu. Artık herkesin cebine giren akıllı telefonlar artık sadece markalarıyla değil işletim sistemleri ve uygulamalarıyla da rekabet halindeler. İşin içine birde tabletler girince rekabetin dozu daha da artıyor. Şimdilik piyasada iOS ve Android'in borusu ötse de Windows piyasaya iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak iOS 6, Android 4.1 Jelly Bean ve Windows 8 işletim sistemleri kullanıcılara yepyeni mobil deneyimler vaat ediyor. Acaba farklı alanlarda birbirine üstün gelen bu yeni sistemlerden hangisini seçmek gerek?

Uygulamalar:

iOS 650 bin iPhone ve 225 bin iPad uygulamasıyyla rakiplerinin bir adım önünde. Android pazarında 600 bin uygulama bulunuyor, bunların çoğu tabletlerde de çalışsa da tabletlere özel yazılmış uygulamaların sayısı iOS'a kıyasla çok fazla değil. Windows Phone 100 bin uygulamayla rakiplerini geriden izliyor.

Haritalar ve navigasyon:

iOS 6 ile kendi harita uygulamasına geçeceğini açıklayan Apple canlı trafik güncellemeleri, adım adım yol tarifi ve üç boyutlu navigasyonu müjdeledi. Bunların Amerika ve Avrupa'nın büyük şehirleri haricindeki yerlerde -mesela Türkiye'de- ne kadar geçerli olacağı ise bir muamma. Android Jelly Bean yoluna en güncel Google Maps uygulamasıyla devam edecek. Windows 7 işletim sisteminde Bing Maps entegrasyonunu getiren Microsoft Windows 8'de mobil navigasyonda Nokia ile ilerleyecek.

Facebook entegrasyonu:

Aynı Twitter gibi Facebook da yeni iOS 6 platformuna tam entergre olacak. Android'in halihazırda bu konuda bir eksiği bulunmuyor, Windows'un da öyle...

Görüntülü konuşma:

Apple Facetime uygulaması iOS aygıtları ve Mac bilgisayarlarla 3G ve Wi-fi üzerinden görüntülü konuşma olanağı sağlıyor. Android Google Talk uygulaması ile Android'in yanı sıra PC ya da Mac kullanan herkesle 3G ve Wi-fi üzerinden görüntülü iletişim kurmanız mümkün. Windows işini sağlama alıyor ve Skype ile çalışıyor.

Sesli komut sistemi:

Her üç sistemde de İngilizce sesli komut sistemi bulunuyor. Peki ama Türkçe'ye yanıt veren bir sesli komut sistemi? Belki başka bir bahara...

Multimedya yayını:

Sıkı durun! iOS 6, Android Jelly Bean ve Windows 8 yeni multimedya yayın standartlarıyla birlikte geliyorlar. Apple uyumlu AirPlay, Windows  uyumlu Smartglass, Android uyumlu Google Hubs standartları sayesinde binlerce birbiriyle uyumsuz ses ve görüntü ürünü piyasaya çıkacak.

Akıllı simgeler:

iOS simgeleri yeni uyarıları üzerinde gösterebiliyor. Yeterli değil ama hiç yoktan iyidir. Andorid bu konuda sınıfta kalıyor, tüm simgeler statik. Windows 8'in karakteristik ekran kareleri uygulamaları açmadan temel bilgilere ulaşabilmenizi sağlıyor ve çok güzel görünüyor.

Kısacası, yeni akıllı telefonlar ve işletim sistemleri görünüm ve işlev açısından farklılaşsalar da aslında toplamda birbirlerine çok büyük üstünlükler göstermiyorlar. Doğru kararı vermek için sadece bu yeni sistemlerin piyasaya çıkmalarını beklemek, yeni ve mevcut telefonlar üzerindeki çalışma performanslarını değerlendirmek gerekiyor.


 

İLGİLİ İÇERİKLER mobil windows iOS android
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası