VW yol ve yarış otomobillerini buluşturdu

Volkswagen’in Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Golf GTE Sport konsepti, karbon fiberden üretilen gövdesi ve 400 beygir gücündeki üç adet motoruyla yarış otomobilinin sürüş karakterini günlük kullanıma uygun hale getiriyor.

21 Eylül 2015

VW yol ve yarış otomobillerini buluşturdu

Yarış otomobilinin yol kullanımı serbest versiyonu olarak hayata geçirilen Golf GTE Sport’da markanın Polo R WRC modelinden aktarılan 300 beygir gücündeki 1.6 TSI motora iki adet elektrik motoru destek oluyor. Şarj edilebilen hibrid sistem ve karbon fiberden üretilen gövde sayesinde toplam ağırlığı düşük tutulan otomobil, 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlıyor. Maksimum hız ise 280 km/s ulaşıyor. Bu performans değerlerine karşın hibrid, 100 km’de ortalama 2 litre tüketiyor. Dört çeker sistemi ve aerodinamik gövdenin yere basma kuvveti yol tutuşu artıran özelliklerden. 20 inç jantlara giydirilen önde 235 arkada 275 ebadındaki lastiklerin katkısı da yadsınamaz. Sadece benzinli motor devredeyken Golf, önden çekişli olarak hareket ediyor. Yarış otomobilinden aktarılmış gibi görünen kabin ilk andan itibaren sıra dışı bir otomobilde olduğunuzu hatırlatıyor. Yukarıya doğru açılan kapılar dikkat çekmekle kalmayıp giriş çıkışları da kolaylaştırıyor. Şarj edilebilen bataryalar sayesinde Golf GTE Sport, elektrik modunda 50 km yol katedebiliyor.

Konsept, sıfır zehirli gaz üreterek yarış otomobili performansı sunulabileceğini kanıtlamakla kalmıyor bunu her günlük kullanıma uygun hale de getirilebileceğini gözler önüne seriyor.


Orijinal Bullitt Mustang’e Aslında Ne Oldu?

OTOMOBİL | Orijinal Bullitt Mustang’e Aslında Ne Oldu?

Hennessey’in Goliath Kiti GMC Sierra’yı Şahlandırıyor

OTOMOBİL | Hennessey’in Goliath Kiti GMC Sierra’yı Şahlandırıyor

2020’nin En İyi Elektrikli Otomobilleri

OTOMOBİL | 2020’nin En İyi Elektrikli Otomobilleri

Lamborghini Huracán Yeniden Aramızda!

OTOMOBİL | Lamborghini Huracán Yeniden Aramızda!

Sinema Tarihinin İkonik Otomobilleri

OTOMOBİL | Sinema Tarihinin İkonik Otomobilleri

Merakla Beklediğimiz 5 Otomobil

OTOMOBİL | Merakla Beklediğimiz 5 Otomobil

Daha Fazla Göster