VW yol ve yarış otomobillerini buluşturdu
Otomobil

VW yol ve yarış otomobillerini buluşturdu

Volkswagen’in Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Golf GTE Sport konsepti, yarış otomobilinin sürüş karakterini günlük kullanıma uygun hale getiriyor.

Yarış otomobilinin yol kullanımı serbest versiyonu olarak hayata geçirilen Golf GTE Sport’da markanın Polo R WRC modelinden aktarılan 300 beygir gücündeki 1.6 TSI motora iki adet elektrik motoru destek oluyor. Şarj edilebilen hibrid sistem ve karbon fiberden üretilen gövde sayesinde toplam ağırlığı düşük tutulan otomobil, 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlıyor. Maksimum hız ise 280 km/s ulaşıyor. Bu performans değerlerine karşın hibrid, 100 km’de ortalama 2 litre tüketiyor. Dört çeker sistemi ve aerodinamik gövdenin yere basma kuvveti yol tutuşu artıran özelliklerden. 20 inç jantlara giydirilen önde 235 arkada 275 ebadındaki lastiklerin katkısı da yadsınamaz. Sadece benzinli motor devredeyken Golf, önden çekişli olarak hareket ediyor. Yarış otomobilinden aktarılmış gibi görünen kabin ilk andan itibaren sıra dışı bir otomobilde olduğunuzu hatırlatıyor. Yukarıya doğru açılan kapılar dikkat çekmekle kalmayıp giriş çıkışları da kolaylaştırıyor. Şarj edilebilen bataryalar sayesinde Golf GTE Sport, elektrik modunda 50 km yol katedebiliyor.

Konsept, sıfır zehirli gaz üreterek yarış otomobili performansı sunulabileceğini kanıtlamakla kalmıyor bunu her günlük kullanıma uygun hale de getirilebileceğini gözler önüne seriyor.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası