Karşınızda yepyeni iPhone 5

Akıllı telefon dünyasının yeni yıldızı iPhone 5 ile tanışın.

12 Eylül 2012

Karşınızda yepyeni iPhone 5

Aylardır iPhone 5 prototipi olduğu iddia edilen fotoğraf ve videoların gerçek olup olmadığı bu akşam ortaya çıkıyor. Son iPhone, tüm spekülasyonların ardından teknoloji dünyasına sunuluyor.

Phil Schiller an itibariyle yeni iPhone hakkında konuşmaya başladı. Schiller'e göre iPhone 5, piyasadaki tüm ürünlerden çok daha ileride. iPhone 5 önceki versiyonu 4S'e göre yüzde 20 daha hafif ve %18 daha ince. 4 inçlik retina ekranı 4S'inkiyle aynı çözünürlükte: 326 ppi.

iPhone 5 güç kullanımı konusunda da daha başarılı. 3G üzerinden 8 saat konuşma, 10 saat Wi-fi internet erişimi, 8 saat 4G LTE internet erişimi ve tam 225 saat bekleme süresi sunuyor. 

iPhone 4S'inkiyle benzerlikler taşıyan 8 megapiksellik kamerası aslında tamamen yeniden inşa edilmiş. Safir kristal lensin çizilmesi neredeyse imkansız. Ayrıca odak aralığı da f/2.4'e kadar düşürülmüş. Bitmedi, iPhone 5 özel uygulaması sayesinde tam 28 megapiksele kadar panoramik fotoğraflar çekebiliyor.

Video çekiminde de yeni özelliklerle donatılan iPhone 5, 1080p HD kalitesinde video kaydederken aynı zamanda fotoğraf da çekebiliyor. Gövdesindeki üç mikrofon sayesinde video ve ses kaydında frekans algısı daha geniş bir yelpazeye yayılıyor.

iPhone 5'in yeni kablo bağlantı standartı "Lightening" önceki versiyonlara göre yüzde 80 daha küçük ve tamamen dijital. Neyse ki eski şaj aletleriyle uyum için küçük bir adaptör de iPhone 5 ile birlikte gelecek.


Tabii ki iPhone 5 ile birlikte gelen en büyük yenilik, yepyeni işletim sistemi iOS 6 ve harika uygulamaları... Tüm iOS uygulamaları iPhone 5 için baştan yazılmış. Tabii ki eğlence ve oyunlar da...


Haritalarda yolunu Google ile ayıran Apple göz kamaştırıcı bir uygulama geliştirmiş. Dünya çapında 100 binden fazla önemli yer uygulamaya dahil edilmiş. Adım adım yol tarifi ve yüksek kaliteli uydu fotoğrafları üzerinde gezinti uygulamanın büyük artıları.


iPhone 5 Avrupa'da ve Amerika'da 21 Eylül'de satışa sunulacak. Modelin 16 GB'lık versiyonu 199 dolar, 32 GB'lık versiyonu 299 dolar ve 64 GB'lık versiyonu 399 dolardan kontratlı olarak satın alınabilecek.


Bir başka Apple yeniliği de iyice incelen ve gelişen iPod Touch. A5 işlemcisi, 5 megapiksellik kamerası ve muhteşem tasarımıyla, dijital müzikçalar piyasasının zirvesini hedefliyor.
PlayStation 5 ile İlk Randevu

TEKNOLOJİ | PlayStation 5 ile İlk Randevu

Dijital İsviçre Çakısı

TEKNOLOJİ | Dijital İsviçre Çakısı

Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

TEKNOLOJİ | Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

TEKNOLOJİ | Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

TEKNOLOJİ | Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

#GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

TEKNOLOJİ | #GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

Daha Fazla Göster