Alman mühendisliğinin son harikası
Otomobil

Alman mühendisliğinin son harikası

Tamamen elektrik enerjisiyle çalışan yeni BMW i3, sınıfında bir ilk olarak asfaltla buluşmaya hazırlanıyor.

Motorlu araçlar dünyasında geçtiğimiz birkaç yılın yükselen trendi elektrikliotomobildevrimi, sektörde birer güç ve performans simgesi olaran anılan BMW gibi otomotiv devlerinin de öncelikli ilgi alanları arasına girmeyi başardı. Yenilikçi hatta fütüristik tasarımlarıyla her zaman gündem oluşturan Alman üretici son olarak, sınıfının öncüsü BMW i3 ile yine bir ilke imza attı.

Hafif ve dayanıklı CFRP (Karbon fiberle güçlendirilmiş plastik) gövdeli ve tamamen elektrikli BMW i3 markanın ileri mühendislik anlayışını ve yenilikçi vizyonunu her ayrıntısıyla taşıyan bir model. Zıt yönlü açılan kapıları ve sıra dışı gövde tasarımıyla son derece havalı olduğunu kabul etmek gerek.

Gelelim teknik detaylara: 22 kWh lityum iyon bataryaya sahip,170 beygir gücündeki BMW i3 saatte 150 kilometre hız yapabiliyor ve 130 ile 160 kilometre arasında bir menzile ulaşabiliyor. Elektrik motoru sayesinde sıfırdan 100 km/s hıza sadece 7 saniyede ulaşabiliyor. Onu sınıfında bir öncü yapan ise seri üretilecek ilk tamamen elektrikli, CFRP gövdeli otomobil olması.

BMW i3 önümüzdeki yılın bahar aylarında, 41 bin 500 dolardan (yaklaşık 80 bin TL) başlayan fiyatlarla öncelikli olarak Amerika'da satışa sunulacak.

BMW i3

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası