Apple'ın yenileri

Beklenen gün geldi çattı; Apple, merakla beklenen iPhone 5s ve iPhone 5c modellerini sonunda tanıttı.

11 Eylül 2013

Apple'ın yenileri

Son zamanların en çok konuşulan ve en büyük merak uyandıran teknoloji lansmanı nihayet gerçekleşti. Apple'ın yeni iPhone 5s ve daha düşük fiyatlı iPhone 5c modellerini ortaya çıkaracağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu ve lansmanda bundan farklı bir gelişme yaşanmadı.

iPhone 5s

Herkesin merakını cezbeden Apple'ın yeni yıldız modeli iPhone 5s dıştan bakıldığında bir önceki versiyonundan pek farklı değil -yani iPhone 5 kılıflarınızı iPhone 5s ile de kullanabileceksiniz. Ön yüzüdenki 'home' tuşu etrafına yerleştirilen halka sıradan bir tasarım ayrıntısı değil. Bu halka tuşa parmağınızı koyduğunuzda tam güvenlik amacıyla parmak izi taraması yapabiliyor.

Enteresan biçimde adlandırılmış -şampanya (altın?), uzay grisi (siyah?), gümüş (bildiğimiz gümüş)- üç farklı renk seçeneğiyle gelen gövdesinin ardında ise benzerlerinin çok üstünde bir perfromans potansiyelini gizliyor. 64-bit A7 işlemci sayesinde iPhone 5s, iPhone 5'e göre iki kat, ilk iPhone'a göre tam kırk kat daha hızlı.

Geliştirilen kamerasıyla iPhone 5s ağır çekim video ve saniyede 20 kare fotoğraf çekebiliyor. Yani artık Instagram fotoğraf ve videolarınızda daha fazla detay olacak.

ABD'de 16 GB'lık versiyonu kontratlı 199, kontratsız 650 dolardan satışa sunulacak iPhone 5s 20 Eylül'den itibaren piyasada olacak.

iPhone 5c

Renkli plastik gövdeli iPhone 5c eğlenceli görünümü ve yine çok renkli pop kılıflarıyla genç neslin yeni gözdesi olmaya aday. iPhone 5 ile aynı işlemciye (A6), aynı ekrana, (4 inç retina) ve aynı arka kameraya (8 megapiksel) sahip olan iPhone 5c, HD çekim yapabilen ön kamerasıyla küçük de olsa bir fark yaratıyor.

Modelin 16 GB versiyonu kontratlı 100 dolar, kontratsız 550 dolardan satışa sunulacak.


Yeni işletim sistemi: iOS 7

Bir süredir test aşamasındaki yeni Apple işletim sistemi iOS 7 yeni iPhone 5s ve 5c ile standart olarak geliyor. iPhone 4 ve sonrası cihazlar içinse 18 Eylül'den itibaren indirilebilecek. iOS 7 baştan sona yenilenmiş minimal tasarımıyla dikkat çekiyor.

Beklentiler ve gerçekler

Apple lansmanı söylentilerin ve en düşük beklentilerin karşılığını verse de şirketin beklediği etkiyi yaratmayı başaramadı. Birçok sıkı teknoloji takipçisi Apple'ın da Samsung gibi bir akıllı kol saati lansmanı yapacağını düşünüyordu. iPhone 5s akıllı telefonlar arasında performansta liderliği ele geçirse de iPhone 5c performansta düşük fiyatta yüksek bulundu. Apple, iPhone 5s ve 5c modellerinin hisseleri yukarı doğru yaşıyacağını düşünürken tam aksine lansman sırasında şirketin hisseleri düşüş yaşadı. Öyle görünüyor ki halihazırda güçlü rakipleri daha da güçlenirken Apple bir sonraki iPhone için daha çok çalışmak zorunda.


PlayStation 5 ile İlk Randevu

TEKNOLOJİ | PlayStation 5 ile İlk Randevu

Dijital İsviçre Çakısı

TEKNOLOJİ | Dijital İsviçre Çakısı

Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

TEKNOLOJİ | Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

TEKNOLOJİ | Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

TEKNOLOJİ | Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

#GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

TEKNOLOJİ | #GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

Daha Fazla Göster