Facebook bağımlısı mısınız?
Teknoloji

Facebook bağımlısı mısınız?

Günde kaç kez cep telefonundan Facebook'a bakıyorsunuz? Bu ortalamanın üzerindeyseniz bir sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz.

Hoşumuza gitse de  gitmese de mobil teknolojiler ve sosyal medya artık hayatımızın ayrılmaz parçaları. Hayatını Facebook üzerinden yaşayanlar ve arada bir şöyle kenardan bakanlar bir milyardan fazla kişisel hesaptan oluşan bir kullanıcı portföyünün uç noktalarında yer alıyorlar. Mobil dünyada ise standart bir kullanıcı günde ortalama 14 kez akıllı telefonunfan Facebook hesabını kontrol ediyor.

Global piyasa araştırma şirketi IDC tarafından Mart ayında 7 bin 446 iPhone ve Android kullanıcısıyla yapılan anketin sonuçları, bireylerin Facebook bağımlılığı konusunda şaşırtıcı veriler sağladı.

Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 79'u uyandıktan sonraki ilk 15 dakikada mobil cihazlarına erişiyorlar. Hatta yüzde 62'lik bir çoğunluk bunu 15 dakika bile beklemeden, uyanır uyanmaz yapıyor. Bu oran 18-24 yaş aralığında yüzde 89'e kadar çıkıyor.

Büyük bir sürpriz değil ama Facebook akıllı telefonlarda web tarayıcı ve e-postadan sonra en sık kullanılan üçüncü uygulama. Mobil cihaz sahiplerinin yüzde 70'i etkin Facebook kullanıcıları.

Yerleşik sosyal medyanın aksine mobil Facebook erişiminin zirve zamanı ise akşam saatleri. Gece yatmadan önce bir Facebooka'a bakmak çok yaygın bir gelenek.  Mobil kullanıcılar Facebook uygulamasına günde ortalama 13.8 kez ulaşıyor ve her seferinde ortalama 2 dakika ve 22 saniye göz atıyorlar. Bu günde yaın saatten fazla mobil Facebook'ta vakit geçirmek demek.

Facebook hesaplarımızda olan bitene her yerde bakıyoruz. Kullanıcıların yüzde 46'sı alışverişte, yüzde 48'i spor salonunda, yüzde 47'si ise yemek yaparken Facebook hesabını kontrol ettiğini söylüyor. En kötüsü, sinema salonunda Facebook'suz yapamayanlar ise ne yazık ki ankete katılanların yüzde 50'si.

Bu rakamlara bakılırsa akıllı telefon kullanıcılarının ciddi mobil Facebook kullanım alışkanlıkları var. Bunun birçoğu bağımlılığa dönüştüğünü de söylemek mümkün. Eğer siz de böyle bir bağımlılığa sahip olmaktan endişe ediyorsanız, günlük Facebook girişlerinizi not alarak, ortalamayla kıyaslayabilirsiniz.

İtiraf etmek gerek ki bu bağımlılığın belli başlı belirtilerine hepimiz sahibiz. Ne dersiniz?

İZLE
Bir Jenerasyon Portresi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası