İşte yeni Xbox One
Teknoloji

İşte yeni Xbox One

Microsoft merakla beklenen yeni nesil konsolu Xbox One'ı tanıttı. Xbox artık sadece bir oyun makinesi değil tam donanımlı bir medya merkezi.

Microsoft dişli rakibi Sony'nin aksine gizemli numaralar yapmak yerine, beklendiği gibi, yeni oyun konsolu Xbox One'ın detaylı tanıtımını gerçekleştirdi. İlk bakışta, daha da sadeleşen tasarımıyla dikkat çeken Xbox One artık sadece bir güçlü oyun makinesi değil televizyon, eğlence ve dijital oyunları bütünleştiren, tam donanımlı bir medya merkezi.

Akıllı televizyonlar, uydu alıcılar ve medya oynatıcılarla entegre olabilen Xbox One gelişmiş sesle kontrol özelliği sayesinde dijital eğlence kültürünüzün odak noktasına yerleşiyor. Ayrıca geliştirilen yeni nesil Kinect ile dijital eğlence dünyanızı basit el hareketleriyle kontrol etmeniz de mümkün.

Emektar Xbox 360 ile geçen sekiz yılın ardından Xbox One bir fırtına gibi esmeye hazırlanıyor. Bu hıza ulaşmak için 8 çekirdekli işlemci, 8 GB bellek ve 500 GB kapasiteli sabit diskle donatılan Xbox One performans yarışında öyle kolay geri düşecek gibi görünmüyor. Ayrıca Xbox One dahili Wi-Fi sistemi sayesinde tüm kablosuz cihazlarla doğrudan iletişim kurabiliyor.

Oyun kumandaları tasarım olarak fazla değişmemiş gibi görünse de teknik anlamda tamamen yenilenmiş. Yeni Xbox kumandaları daha seri ve hassas olmak için sıfırdan inşa edilmiş. Geliştirilmiş Kinect sistemine dahil olan kumandalar yerinizi belli ediyor ve böylece Kinect oyun içinde yaklaşan tehlikelere karşı sizi uyarabiliyor. Yeni Kinect 250 bin piksellik bir kızılötesi alanı algılayabiliyor ve keskin hassasiyetiyle -abartısız- kalp atışlarınızı dinleyebiliyor.

Gelelim yeni oyunlara... Electronic Arts önümüzdeki aylarda FIFA ve NBA serilerinin yeni oyunlarını Xbox One için yayınlayacağını açıkladı. Bu kadar da değil; Xbox klasikleri Forza, Call of Duty ve Halo da Xbox One için hazırlar. Hatta Microsoft, Halo evreninin Steven Spielberg imzasıyla televizyon ekranına taşınacağı haberini de Xbox One ile birlikte verdi. Kısacası Xbox One sayesinde artık favori oyunlarınız tüm eğlence hayatınızın bir parçası olacak.

Muhteşem konsolun bize kaça mal olacağı ise şimdilik belli değil. Xbox One bu yıl içinde satışa sunulacak ama kesin piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı önümüzdeki günlerde belli olacak.

İZLE
Assassin's Creed'de üçüncü perde
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası